Oikeushallinto
Oikeuslaitos
Tuomioistuimet
Hovioikeudet
Hovioikeuksien palvelusivuja
Itä-Suomen hovioikeus
Lausunnot


Lausunto ns. itsepesun kriminalisointia pohtineen työryhmän muistiosta

Lausunto tuomioistuinharjoittelua koskevista asetusluonnoksista

Lausunto hovi- ja hallinto-oikeusverkoston kehittämistä koskevasta mietinnöstä

Lausunto velkajärjestelyn uudistamista valmistelleen työryhmän mietinnöstä

Lausunto eräiden törkeiden rikosten valmistelun kriminalisointia koskevasta arviomuistiosta

Lausunto eduskunnan oikeusasiamiehen esityksestä hovioikeuden ratkaisun antoajankohtaa koskevan oikeudenkäymiskaaren säännöksen kehittämiseksi

Lausunto tuomioistuinharjoittelun kehittämistä koskevasta mietinnöstä

Lausunto tuomioistuinharjoittelijan toimivaltaa koskevaa lainsäädäntöä valmistelleen työryhmän mietinnöstä

Lausunto syytteestä sopimista koskevasta arviomuistiosta

Lausunto työryhmän mietinnöstä Määräaikaisten tuomareiden nimittäminen ja eräiden tuomioistuinten johtamisjärjestelmän kehittäminen

Lausunto Rasistiset rikokset -työryhmän mietinnöstä

Lausunto oikeudenkäyntiavustajien kelpoisuutta ja valvontaa koskevasta työryhmämietinnöstä

Lausunto tuomioistuinharjoittelua koskevasta mietinnöstä

Lausunto työryhmän mietinnöstä Tiedoksianto oikeudenkäynnissä

Lausunto seksuaalirikollisten hoitoa käsittelevästä työryhmämietinnöstä

Lausunto syyttäjälaitoksen hallintoa koskevien säädösten uudistamista pohtineen työryhmän mietinnöstä

Lausunto työryhmän mietinnöstä 2008:7 "Pikaluottoihin liittyvän lainsäädännön uudistaminen"

Lausunto muutoksenhakulupatoimikunnan mietinnöstä

Lausunto työryhmän mietinnöstä 2007:12 "Käräjäoikeusverkoston kehittäminen"

Lausunto oikeuspaikkatyöryhmän mietinnöstä

Lausunto tuomarinvastuun toteuttaminen-työryhmän mietinnöstä

Lausunto oikeusapulainsäädännön muutostarpeista

Lausunto oikeudenkäynnin kokonaiskeston lyhentämisestä

Lausunto Heinolan käräjäoikeuden järjestelyistä

Lausunto käräjäoikeuksien tuomiopiireistä yrityssaneerausta koskevissa asioissa

Lausunto oikeussuojakeinotyöryhmän mietinnöstä

Lausunto Joensuun käräjäoikeuden Outokummun, Ilomantsin ja Tohmajärven istuntopaikkojen lakkauttamisesta

Lausunto riidattomien velkomusasioiden käsittelyn kehittämistä koskevasta työryhmän mietinnöstä

Hovioikeuden lausunto selvitysmiehen mietinnöstä Valitusasioiden siirtäminen hovioikeudesta toiseen - Hovioikeuslain 9 §:ssä tarkoitetun kevennetyn kokoonpanon asema

Hovioikeuden lausunto uuden osakeyhtiölain mukaisesta tuomiopiirijaosta

Hovioikeuden lausunto yrityssaneeraustyöryhmän mietinnöstä (Työryhmämietintö 2006:5)

Hovioikeuden lausunto työryhmän ehdotuksista rikos- ja mielenterveyslain yhteensovittamiseksi

Hovioikeuden lausunto tuomarinvastuun toteuttamismuotojen kehittämistä koskevan työryhmän mietinnöstä

Vastaus selvitysmiehen kyselyyn hovioikeuksille

Lausunto Rovaniemen hovioikeuspiirissä laaditusta ehdotuksesta lainkäytön laatumittaristoksi

Lausunto työryhmämietinnöstä 2005:7 "Oikeudenkäynnin julkisuus yleisissä tuomioistuimissa"

Lausunto maksustrategiatyöryhmän mietinnöstä

Lausunto ehdotuksesta eräiden rikosten poikkeuksellista vanhentumista, toisen henkilötodistuksen väärinkäyttöä ja lapsikaappausta koskeviksi säännöksiksi

Lausunto Syyttäjälaitoksen rakenne- ja resurssityöryhmän välimietinnöstä

Lausunto työryhmämietinnöstä "Henkilötietojen käsittely oikeushallinnossa"

Lausunto selvitysmiehen mietinnöstä Hovioikeuden seulontamenettelyn tarkistaminen

Lausunto nuorisorikostyöryhmän mietinnöstä

Lausunto hovioikeuksien henkilöstötyöryhmän osaraportista

Lausunto Nilsiän käräjäoikeuden tuomiopiirin uudelleenjärjestelystä

Lausunto ehdotuksesta hallituksen esitykseksi laiksi oikeusapulain muuttamisesta

Lausunto ympäristörikostyöryhmän mietinnöstä

Lausunto tuomioistuinlaitoksen kehittämiskomitean mietinnöstä

Lausunto oikeusministeriön työryhmän mietinnöstä “Tuomarikoulutus”

Lausunto rikosprosessin tarkistamistyöryhmän loppumietinnöstä

Lausunto työryhmän loppumietinnöstä "Ihmissalakuljetus, lapsipornografia ja Palermon yleissopimuksen lisäpöytäkirjat"



Lausunto hovioikeuksien piirijaon muuttamisehdotuksesta



Lausunto aserikostyöryhmän ehdotuksesta

Lausunto vanginkuljetustyöryhmän ehdotuksesta

Lausunto työryhmän osamietinnöstä "Ihmiskauppa, paritus ja prostituutio"

Lausunto ehdotuksesta hallituksen esitykseksi laiksi ulosottolain muuttamisesta

Lausunto tuomareiden palkankorotuksen ja lisäpalkkioiden kohdentamista pohtineen työryhmän mietinnöstä

Lausunto nuorisorikostoimikunnan mietinnöstä

Lausunto hovioikeuksien piirijaon kehittämisehdotuksesta

Lausunto muutoksenhakutoimikunnan jatkomietinnöstä

Lausunto tuomarikoulutustyöryhmän mietinnöstä


Vuoigatvuohta-
lágádus

  Suomeksi | På svenska | In English Palaute | Sivukartta | Tietoa sivustosta 
Tuomioistuimet


Oikeusapu
Syyttäjät
Tuomioistuimet
Ulosotto
Muita yksiköitä

Tulosta Tulosta

Etusivu - Tuomioistuimet - Hovioikeudet - Hovioikeuksien palvelusivuja - Itä-Suomen hovioikeus - Lausunnot - Lausunto hovioikeuksien piirijaon muuttamisehdotuksesta

Lausunto hovioikeuksien piirijaon muuttamisehdotuksesta

ITÄ-SUOMEN HOVIOIKEUS

Kuopio 26.1.2004
Nro 15

Oikeusministeriölle

Viite: Oikeusministeriön kirje 1.12.2003

Asia: Lausunto hovioikeuksien piirijaon muuttamisehdotuksesta

1. Kannanotto koko ehdotukseen

Hovioikeus vastustaa muuttamisehdotusta kokonaisuudessaan, koska se ei ratkaise pysyvästi Helsingin hovioikeuden asiamäärien kasvusta johtuvia ongelmia.Väestö keskittynee tulevinakin vuosina voimakkaasti Etelä-Suomeen (Tuomioistuinlaitoksen kehittämiskomitean mietintö, s. 40: Alueellisesti keskittyvä, vanheneva ja yksinäistyvä väki). Ehdotuksessa ei ole pystytty esittämään kestäviä perusteita hovioikeuksien piirirajojen muuttamiselle ehdotetulla tavalla. Hovioikeus suosittelee pysyvänä ratkaisuna Helsingin hovioikeuden jakamista kahdeksi hovioikeudeksi Helsingin hiippakunnan tapaan.

Hovioikeus ottaa tämän jälkeen lausunnossa kantaa ehdotuksiin vain siltä osin, kuin niillä on vaikutusta Itä-Suomen hovioikeuden tuomiopiiriin.

2. Kannanotto vaihtoehtoon 1

Vaihtoehdossa yksi Itä-Suomen hovioikeuden tuomiopiiri pysyy ennallaan. Tähän ei ole huomauttamista, koska tätä vaihtoehtoa hovioikeus kannatti hovioikeuksien piirijaon kehittämisehdotuksesta 25.3.2003 antamassaan lausunnossa. Vaihtoehtoa koskevassa liitteessä oleviin lukuihin hovioikeus ei ota tässä vaiheessa kantaa, koska nuo luvut eivät vastaa tämän hetken tilannetta.

3. Kannanotto vaihtoehtoon 2

Vaihtoehdossa kaksi Kajaanin käräjäoikeus siirrettäisiin Itä-Suomen hovioikeuspiiristä Rovaniemen hovioikeuspiiriin. Tilalle saisimme Vaasan hovioikeuspiiristä vain Äänekosken käräjäoikeuden.

Hovioikeus ei ole lausunnossaan 25.3.2003 sinänsä vastustanut tätä vaihtoehtoa, mutta on pitänyt parhaana vaihtoehtona koko Keski-Suomen maakunnan eli Jämsän, Jyväskylän ja Äänekosken käräjäoikeuksien siirtämistä Vaasan hovioikeuspiiristä tähän hovioikeuspiiriin.

Välimatkoista: Itä-Suomen hovioikeudesta Kuopiosta on matkaa Kajaaniin 169 ja Kuhmoon 204 kilometriä. Rovaniemelle ja Ouluun on matkaa Kajaanista 337 ja 180 ja Kuhmosta 387 ja 255 kilometriä. Itä-Suomen hovioikeudesta Kuopiosta on matkaa Jyväskylään 144 ja Äänekoskelle 143 kilometriä. Vaasan hovioikeudesta on matkaa Jyväskylään 275 kilometriä. Jyväskylään on matkaa Jämsästä 58 ja Äänekoskelta 44 kilometriä.

Hovioikeus uudistaa lausunnossaan 25.3.2003 esittämänsä kannan, jonka mukaan Kajaanin käräjäoikeuden siirtäminen Rovaniemen hovioikeuspiiriin ei ole toteuttamiskelpoinen ennenkuin tuo hovioikeus on siirretty sen ehdotettua painopistettä huomattavasti paremmin vastaavasti Ouluun. Tämä taas olisi vastoin Rovaniemen hovioikeuden alkuperäistä perustamisajatusta.

Nykyisessä tilanteessa Rovaniemen hovioikeus joutuisi Rovaniemen ja Kajaanin pitkästä välimatkasta ja Kajaanin käräjäoikeuden huonosta salitilanteesta johtuen istumaan Kajaanin käräjäoikeudesta tulleiden valitusten pääkäsittelyt pääosin Oulussa. Asiakkaiden kannalta tämä olisi huononnus, koska Kajaanista ja Kuhmosta on lyhyempi matka Kuopioon kuin Ouluun. Itä-Suomen hovioikeus on pitänyt yksittäisten juttujen pääkäsittelyjä myös Kajaanissa ja Kuhmossa.

Siltä varalta, että vastoin hovioikeuden ja ehkä joidenkin muiden lausunnonantajien kantaa Kajaanin käräjäoikeus päätettäisin siirtää Rovaniemen hovioikeuspiiriin, hovioikeus toteaa seuraavan.

Äänekosken käräjäoikeus ei käy kompensaatioksi Itä-Suomen hovioikeudelle, koska tuo käräjäoikeus tultaneen lähivuosina lakkauttamaan (Tuomioistuinlaitoksen kehittämiskomitean kannanotto käräjäoikeuksien yksikkökoon kasvattamiseksi, mietinnön sivu 407).

Siirto olisi sitä paitsi nykytilanteessa asiakkaiden palvelun kannalta merkittävä huononnus, koska Äänekosken käräjäoikeuden huonon salitilanteen vuoksi pääkäsittelyt jouduttaisiin pitämään Kuopiossa. Itä-Suomen hovioikeus ei nimittäin voisi lainsäädännön takia pitää istuntoja tuomiopiirinsä ulkopuolella Jyväskylässä Vaasan hovioikeuden tiloissa, joissa Äänekosken käräjäoikeudesta tulleiden valitusten pääkäsittelyt tällä hetkellä pidetään.

Pelkkä Äänekosken käräjäoikeuden siirtäminen hovioikeuden tuomiopiiriin ei tasaisi työmääriä eri hovioikeuksien kesken tavoitetulla tavalla, koska seurauksena olisi Itä-Suomen hovioikeuden työmäärän tarpeeton pieneneminen.

Hovioikeus ehdottaa, että hovioikeuksien piirijaon kehittämisehdotuksen kolmannen ehdotuksen mukaisesti Itä-Suomen hovioikeuspiiristä mahdollisesti poissiirrettävän Kajaanin käräjäoikeuden tilalle siirrettäisiin Vaasan hovioikeuspiiristä Itä-Suomen hovioikeuspiiriin Jyväskylän, Jämsän ja Äänekosken käräjäoikeudet eli Keski-Suomen maakunta kokonaisuudessaan.

Tällöin asiakkaiden kannalta ei tapahtuisi mitään muutosta, kun Itä-Suomen hovioikeus voisi pitää kaikista noista käräjäoikeuksista tulleiden valitusten pääkäsittelyt hovioikeuden käyttöön tarkoitetuissa tiloissa Jyväskylässä.

On todettava, että tämän jälkeenkin Itä-Suomen hovioikeus sijaitsisi Kuopiossa tuomiopiirinsä keskellä. Kuopiosta on matkaa (Kajaaniin 169), Nurmekseen 127, Joensuuhun 136, Savonlinnaan 161, Mikkeliin 164 ja Jyväskylään 144 kilometriä eli ajassa noin kaksi tuntia.

4. Säädöstaso

Hovioikeus toistaa lausuntonsa 25.3.2003 kannanoton, jonka mukaan hovioikeuksien piirirajoista on säädettävä lailla eikä valtioneuvoston asetuksella.

5. Yhteenveto

Hovioikeus vastustaa hovioikeuksien piirijaon muuttamisehdotusta. Asia ei ole edellisen lausuntokierroksen jälkeen kehittynyt siten, että piirirajamuutosten tarpeellisuutta tai niiden vaihtoehtoisia ratkaisumahdollisuuksia olisi tarkasteltu monipuolisesti. Näyttää siltä, että nyt ehdotettuihin, aikaisempaa supistetumpiin muutoksiin pyritään hinnalla millä hyvänsä.

Lausunto on annettu johtoryhmässä.

Presidentti

Markku Arponen

Kansliapäällikkö

Riitta-Liisa Rautsi

Lausuntopyyntö löytyy osoitteesta www.hare.vn.fi/upload/Asiakirjat/7486/Lausuntopyyntö_lopullinen.rtf

Hovioikeuden etusivulle

Lausunnot-sivulle

Päivitetty 27.1.2004




Sivun alkuun Tulosta Sivukartta