Oikeushallinto
Oikeuslaitos
Tuomioistuimet
Hallinto-oikeudet
Hallinto-oikeuksien palvelusivuja
Kuopion hallinto-oikeus


Tuomiopiiri

Käsiteltävät asiat

Henkilökunta

Tilastotietoja



Tietoa valittamisesta

Asian käsittely
Päätös
Lisätietoja




Avoimet työpaikat

Ajankohtaista


Vuoigatvuohta-
lágádus

  Suomeksi | På svenska | In English Palaute | Sivukartta | Tietoa sivustosta 
Tuomioistuimet


Oikeusapu
Syyttäjät
Tuomioistuimet
Ulosotto
Muita yksiköitä

Tulosta Tulosta

Etusivu - Tuomioistuimet - Hallinto-oikeudet - Hallinto-oikeuksien palvelusivuja - Kuopion hallinto-oikeus - Tietoa valittamisesta

Tietoa valittamisesta

Kuopion hallinto-oikeuden ohjeita valituksen tekijälle

Valittamisesta hallinto-oikeuteen on tietoja oikeuslaitoksen Hallinto-oikeuksista kertovilla sivuilla. Tietoja on mm. seuraavilla sivuilla:

Tietoja valittamisesta ja asian käsittelystä on myös oikeusministeriön esitteessä Oikeudenkäynti hallinto-oikeudessa. Siinä kerrotaan hallinto-oikeuden internetsivujen lisäksi mistä saa oikeudellista apua sekä todistamisesta hallinto-oikeudessa. Esitteen voi tulostaa sivujen alareunassa olevan linkin avulla. Se on saatavissa myös painettuna hallinto-oikeudesta, puhelin 010 364 2502 ja oikeusministeriöstä puhelin (09) 1606 7515.

Ohjeita valittamisesta Kuopion hallinto-oikeuteen

  • muita Kuopion hallinto-oikeuden ohjeita yleisten nettisivujen ja esitteen lisäksi

Sujuvan asian käsittelyn varmistamiseksi valituskirjelmään tulee aina liittää seuraavat asiakirjat:

Valituskirjelmän liitteet

Oikeudenkäyntimenettely hallinto-oikeudessa on pääosin kirjallista. Hallinto-oikeus hankkii viran puolesta valituksenalaisen päätöksen perusteena olevat asiakirjat. Niitä ei siis valittajan tarvitse toimittaa oikeuteen. Valituskirjelmään on kuitenkin liitettävä eräitä liitteitä (Hallintolainkäyttölain 25 §).

1. Päätös, johon haetaan muutosta valittamalla, alkuperäisenä tai jäljennöksenä.

Jäljennöksen liittäminen päätöksestä valitukseen on riittävää. Sitä ei tarvitse todistaa oikeaksi. Kuitenkin esim. valokopion on katettava kokonaan valituksenalainen päätös valitusosoituksineen.

2. Todistus siitä, minä päivänä päätös on annettu tiedoksi tai muu selvitys valitusajan alkamisen ajankohdasta.

Valitusajan noudattaminen on ehdoton edellytys valituksen tutkimiselle. Tuomioistuin tutkii viran puolesta, onko valitus tullut ajoissa vireille. Todistus valitusajan alkamisesta tarkoittaa erityisesti hallintolaissa säädettyä todistusta, kuten valittajalle jäänyttä kappaletta saantitodistuksesta. Mikäli valittaja ei ole saanut viranomaisen antamaa todistusta, valittajan on ilmoitettava, milloin on saanut päätöksestä tiedon.

3. Asiakirjat, joihin valittaja vetoaa vaatimuksensa tueksi, jollei niitä ole jo aikaisemmin toimitettu viranomaiselle.

Valittajan kannalta on tärkeää liittää valituskirjaan ne asiakirjat, jotka eivät sisälly asiassa kertyneeseen viranomaisen hallussa olevaan asiakirjavihkoon. Olennaista asiakirjojen osalta on myös se, että ne liittyvät esitettyyn vaatimukseen ja sen perusteluihin. Asiakirja voidaan esittää joko alkuperäisenä tai yleensä jäljennöksenä.

4. Valtakirja

Asiamiehen on liitettävä valituskirjelmään valtakirja siten kuin hallintolainkäyttölain 21 §:ssä säädetään.

Kirje/Tietoa asianosaiselle

Valittajalle tai hakijalle Kuopion hallinto-oikeus lähettää kirjeen, joka on otsikoitu: "Tietoa asianosaiselle". Kirjeessä on eräitä ohjeita asianosaiselle sekä kerrottu asian käsittelystä hallinto-oikeudessa. Kirjeessä ilmoitetaan myös keskimääräinen käsittelyaika kussakin asiaryhmässä.

Käytännön ohjeita suullisesta käsittelystä Kuopion hallinto-oikeudessa

Oikeudenkäyntiin saapuminen

1. Kuopion hallinto-oikeudella on pysyvät istuntopaikat Joensuussa ja Mikkelissä. Istunnot tapahtuvat näissä kaupungeissa käräjäoikeuksien tiloissa. Oikeustalon osoite on Joensuussa Suvantokatu 17, Joensuu (Poliisi- ja oikeustalo) ja vastaavasti Mikkelissä Raatihuoneenkatu 5.

2. Kutsuun on merkitty kaikissa tapauksissa istunnon pitopaikka sekä Joensuussa ja Mikkelissä istuntosalin numero. Suullisia käsittelyjä pidetään tarvittaessa myös muualla ja silloin vastaavat asiat ilmoitetaan kutsussa.

Hallinto-oikeus toimittaa myös katselmuksia. Kutsussa ilmoitetaan, missä ja milloin katselmus alkaa.

Kanslian henkilökunta opastaa tarvittaessa tarkemmin (puhelin 010 364 2502)

Aika

Kutsuun on merkitty istunnon alkamisaika tai oikeuteen saapumisaika. Tämä on saatettu ilmoittaa myös erikseen laaditussa ja etukäteen lähetetyssä istuntosuunnitelmassa.

Paikalle kannattaa saapua ainakin n. 10 minuuttia ennen määräaikaa. Mikäli tarvitsette pysäköintipaikkaa, varatkaa aikaa sen etsimiselle. Istuntopaikkojen läheltä löytyy maksullisia pysäköintialueita.

Odottaminen

1. Teidän ei tarvitse ilmoittautua erikseen kenellekään. Istuntosalin oven vieressä on istuntolista. Voitte odottaa joko istunnon alkamista tai todistamista odotustilassa istuntosalin ulkopuolella.

2. Istuntosaliin tullaan kutsusta, kun istunto alkaa tai todistajan vuoro on todistaa.

3. Oikeudenkäynnin aikataulu voi muuttua. Todistaja on velvollinen odottamaan vuoroaan. Pätevän syyn niin vaatiessa puheenjohtajan kanssa voi neuvotella istuntosuunnitelman muutoksesta.

Oikeussalissa

1. Puheenjohtaja ohjaa asianosaiset heille tarkoitetuille paikoille ja todistajan hänelle varatulle todistajanpaikalle.

2. Puheenjohtaja toteaa asianosaisten läsnäolon ja kysyy todistajalta henkilötiedot ja mahdolliset esteellisyydet.

3. Todistaja antaa puheenjohtajan sanelun mukaan joko todistajan valan tai vastaavan vakuutuksen.

4. Todistajalle esitetään kysymyksiä ja todistaja vastaa niihin. Kysymykset esittää ensiksi se, joka on nimennyt todistajan. Tämän jälkeen kysymyksiä voivat esittää muut asianosaiset, viranomaiset tai tuomioistuimen jäsenet.

5. Todistajana voitte vastata kysymyksiin rauhallisesti ja harkiten. Oikeussalissa käsitellään asianosaisille tärkeitä asioita, joten voitte rauhassa miettiä vastausta. Tehtyä kysymystä voi tarkentaa tiedustelemalla, mitä kysyjä tarkoitti.

Todistajan palkkio

Todistajalle jaetaan ennen saliin saapumistaan todistajanpalkkiolomake, mikä pyydetään asianmukaisesti täyttämään, mikäli palkkiota vaaditaan. Lomake jätetään puheenjohtajalle saliin saavuttaessa. Todistelun jälkeen puheenjohtaja vielä tiedustelee todistajalta, pyydetäänkö todistajanpalkkiota ja minkä verran.

Todistajanpalkkio maksetaan todistajan mainitulla lomakkeella ilmoittamalle tilille.

Lisätietoa todistamisesta löytyy oikeusministeriön internet-sivuilta www.om.fi/esitteet

Etusivulle

Päivitetty 19.12.2007




Sivun alkuun Tulosta Sivukartta