Etusivu -
Tuomioistuimet -
Hovioikeudet -
Ratkaisukäytäntö -
Ratkaisukäytäntö, Kouvolan hovioikeuden osalta -
KouHO:2007:7
KouHO:2007:7
Antopäivä: 22.3.2007 Diaarinumero: R 07/207 Ratkaisunumero: 343
Kantelu tyytymättömyyden ilmoituksen hyväksymättä jättämisestä
Antopäivä: 22.3.2007 Diaarinumero: R 07/207 Ratkaisunumero: 343
VAATIMUKSET HOVIOIKEUDESSA
Kantelu P on vaatinut, että hänen tyytymättömyyden ilmoituksensa hyväksytään ja että hovioikeus asettaa uuden määräajan valituksen jättämiselle. P on perustellut vaatimustaan sillä, että hän oli ymmärtänyt tyytymättömyyden ilmoittamiselle säädetyn määräajan alkavan kirjallisessa menettelyssä siitä, kun hän oli saanut tuomion postitse 12.1.2007.
HOVIOIKEUDEN RATKAISU
Perustelut Jos tyytymättömyyden ilmoitusta käräjäoikeuden ratkaisuun ei ole hyväksytty, saa siitä oikeudenkäymiskaaren 25 luvun 9 §:n 3 momentin mukaan kannella hovioikeuteen. Kantelukirjoitus on toimitettava käräjäoikeuden kansliaan kolmessakymmenessä päivässä käräjäoikeuden ratkaisun julistamis- tai antamispäivästä.
Määräaika kantelun tekemiseen on alkanut kulua käräjäoikeuden pääasiaratkaisun antamispäivästä eli 10.1.2007 lukien. Näin ollen viimeinen päivä jättää kantelukirjoitus käräjäoikeuden kansliaan on ollut 9.2.2007. P on toimittanut kantelukirjoituksensa käräjäoikeuden kansliaan vasta 21.2.2007 eli liian myöhään.
Päätöslauselma P:n kantelu jätetään tutkimatta.
Lainkohta: Oikeudenkäymiskaari 25 luku 9 § 3 momentti
Asian ratkaisseet hovioikeuden jäsenet:
Jussi Kartimo, Satu Salmi, Markku Turjansalo
Lainvoimaisuustiedot:
Lainvoimainen
|