MAO:120/03
Dnro 174/02/M2 Antopäivä 10.6.2003
Kuluttaja-asiamies > Jippii Group Oyj - sähköpostin "signature" - suoramarkkinointi
Kuluttaja-asiamies vastaan Jippii Group Oyj. Jippii Group Oyj lisää sähköpostipalvelun tarjoajana tekstiä tästä palvelusta palvelun kautta lähetettävien sähköpostiviestien loppuun. Lisätty teksti on ollut esimerkiksi 22.8.2002 seuraavanlainen: ”Ota itsellesi luotettava kotimainen email http://www.jippii.fi/ Tutustu samalla netin parhaaseen pelipaikkaan JIPPIIGAMESIIN.”
Laki yksityisyyden suojasta televiestinnässä ja teletoiminnan tietoturvasta koski tilaajien ja käyttäjien yksityisyyden ja oikeutettujen etujen suojaa televiestinnässä. Lain 21 § :n mukaan televiestintää ei saa käyttää suoramarkkinointiin ilman tilaajan ennalta antamaa suostumusta silloin, kun teleyhteydet vastaanottavalle tilaajalle otetaan automaattisten järjestelmien avulla. Säännöksessä oli suoramarkkinoinnin osalta mm. viitattu siihen, mitä kuluttajansuojalaissa säädetään.
Suoramarkkinoinnille on tyypillistä, että se kohdistetaan johonkin ennalta määriteltyyn kuluttajien ryhmään. Suoramarkkinoinnin kohteena voi tosin olla yksikin henkilö. Markkinaviestin lähettäjä valitsee suoramarkkinoinnin kohteen. Tässä tapauksessa sähköpostipalvelun tarjoaja ei tiedä etukäteen kenelle ”signaturessa” olevat viestit kohdistuvat, koska vastaanottajan valitsevat sanottua sähköpostipalvelua käyttävät lähettäessään palvelun kautta viestejään. Markkinaoikeus katsoi, ettei kyseessä ole yksityisyyden suojasta televiestinnässä ja teletoiminnan tietoturvasta annetun lain 21 §:n tarkoittama suoramarkkinointi.
Jippiin ”signature” sisältyy käyttäjän lähettämään sähköpostiviestiin liitännäisenä, viivalla erotettuna tekstiosiona. Se on kaksi riviä pitkä ja siinä markkinoidaan Jippiin omia palveluja. Sähköpostiviestin varsinainen sisältö on käyttäjän lähettämä viesti eikä suinkaan Jippiin ”signature”. Tällaisessa sähköpostin käyttämisessä pääasiallisena tarkoituksena on nimenomaan käyttäjien välinen viestintä, eikä Jippiin palveluiden markkinoiminen. Käyttäjä ei lähetä sähköpostiviestiään markkinointitarkoituksessa. Markkinaoikeus katsoi, ettei Jippii Group Oyj ollut menettelyt asiassa kuluttajansuojalain 2 luvun 1 §:n vastaisesti.
KSL 2 luku 1 §
|