Blanketter
De underliggande blanketterna kan man använda vid uträttande av ärenden vid Rättsregistercentralen (i Finland).
Ansökningar genom e-tjänsten
Nu är det möjligt att sända ansökningar till Rättsregistercentralen genom e-tjänsten i Suomi.fi –portalen. Med webblanketter kan man beställa straffregisterutdrag eller be om betalningsanstånd för böter och ersättningar som verkställighets i Rättsregistercentralen.
Nättjänsten finns i adressen: www.suomi.fi/etjanster/ork
Läs mera om uppgifter ur straffregistret i sidor En privat persons uppgiftstillgångsrätt och Utdrag om brottslig bakgrund, om betalningsanstånd i sidan Beviljande av betalningsanstånd.
Utdraget eller beslutet sänds till sökanden per post, leveranstiden för utdraget är ca 5 arbetsdagar och för betalningsanståndet ca 10 arbetsdagar.
Läs också Aktuellt-sidan
Blanketter
För att öppna blanketterna i pdf-format behöver man programmet Adobe Acrobat Reader, som man kan kopiera gratis vid den bifogade länken Adobe Acrobat Reader.
 |
(608kB) Blankett Ansökan om ett straffregisterutdrag för utredning av brottslig bakgrund
|
Uppdaterad 7.1.2010
|